2017 State Track
Girls
Karsen Sears- Long Jump, 100, 200, 4x100
Taryn Mayfield- Triple Jump, 4x400
Kelsey Placke- High Jump
Kelsey Ritchie- Pole Vault
Madison Bahe- 4x800, 800, 1600, 4x400
Michaela Stump- 300 Hurdles
Gabrielle Stump- 100, 200, 4x100
Whitney Brown- 3200
Heidi Cooper- 4x800, 4x400
Kylie Broich- 4x800, 4x400
Nathalie Brambilla- 4x800
Morgan Urbanski- 4x100
Treaunna Hughes- 4x100, 4x400
Sierra Holliday- 4x800 (Alt.)
Boys
Tanner Lierman- 110 Hurdles, 300 Hurdles, 4x400
Riley Schliep- Triple Jump
Mitch Fisher- 3200, 4x400 (alt)
Payton Stein- high jump
Jadyn Rodenbaugh- 400, 4x400
Nelson King- 4x400
Dalton Wicht- 4x400
Hotel Rooms
Comfort Suites-
West Omaha 2500 S 192nd Avenue Omaha, NE 68130
(402)991-3885 , (402)991-3886
Room 1- Harrington/Stein
Room 2- McNeel/ Medjo
Room 3- Hope/ Ray
Room 4- Caspar/ Collins
Room 5- Bahe/Zavala
Room 6-Larosa/Witt
Girls
Room 7- Heidi Cooper/ Morgan Urbanski/Gabby Stump/ Nathalie Brambilla
Room 8- Kelsey Ritchie/ Michaela Stump/ Kelsey Placke
Room 9- Madison Bahe/ Kylie Broich/ Karsen Sears/ Treaunna Hughes
Room 10- Taryn Mayfield/ Whitney Brown/Sierra Holliday
Boys
Room 11- Jadyn Rodenbaugh/ Tanner Lierman/ Mitch Fisher
Room 12- Payton Stein/ Dalton Wicht/ Riley Schliep/ Nelson King
Week Agenda
Friday
3:45 Meeting Old Gym
Medals/ Qualifier/ Packet Info
Light Practice
Monday
3:45 Meeting Old Gym
Regular Practice
Tuesday
12:10-1:30 Practice
Wednesday
12:10-1:30 Practice
6:00- Team Meal (State Qualifiers/Seniors)- Location-TBA
Thursday
12:00- 1:15 Pre-meet
6:30- Depart for Burke
10:30 Bed Check
11:00 Lights out
Friday
Breakfast
1:00 Depart for Burke
3:00 Field events/ 3:30 Running
8:05 Last running event
9:00 Dinner at Hotel (Catered meal)-Hy-Vee, 1000 S 178th St, Omaha, NE 68130
Saturday
6:30- Breakfast
7:15 1st Van Depart
8:00- Rest of vans Depart
8:30 Field Event/ 9:30 Running
Friday Athletes/ Events
3:00- High Jump- Payton Stein
3:00- Girls Long Jump- Karsen Sears
3:30- Pole Vault- Kelsey Ritchie
3:30- 4x800- Heidi, Kylie, Nathalie, Madi
4:45- 110H- Tanner Lierman
5:05- 100- Gabby, Karsen
5:45- 400- Jaydn Rodenbaugh
6:00- Triple Jump- Riley Schliep
6:25- 3200- Whit Brown, Mitch Fisher
7:25- 300 Hurdles- Michaela Stump, Tanner Lierman
8:05- 200- Karsen Sears, Gabby Stump
Saturday Athlete/Events
9:30- 800- Madi Bahe
10:45- 4x100- Trea, Gabby, Morgan, Karsen
11:00- Girls Triple Jump- Taryn Mayfield
12:15- 110 Hurdles- Tanner Lierman
12:30- 100- Karsen Sears, Gabby Stump
12:55- 400- Jaydn Rodenbaugh
1:45- 1600- Madi Bahe
2:55- 300 Hurdles- Michaela Stump
3:00- High Jump- Kelsey Placke
3:10- 300 Hurdles- Tanner Lierman
3:25- 200- Gabby Stump, Karsen Sears
3:55- 4x400
Girls
Karsen Sears- Long Jump, 100, 200, 4x100
Taryn Mayfield- Triple Jump, 4x400
Kelsey Placke- High Jump
Kelsey Ritchie- Pole Vault
Madison Bahe- 4x800, 800, 1600, 4x400
Michaela Stump- 300 Hurdles
Gabrielle Stump- 100, 200, 4x100
Whitney Brown- 3200
Heidi Cooper- 4x800, 4x400
Kylie Broich- 4x800, 4x400
Nathalie Brambilla- 4x800
Morgan Urbanski- 4x100
Treaunna Hughes- 4x100, 4x400
Sierra Holliday- 4x800 (Alt.)
Boys
Tanner Lierman- 110 Hurdles, 300 Hurdles, 4x400
Riley Schliep- Triple Jump
Mitch Fisher- 3200, 4x400 (alt)
Payton Stein- high jump
Jadyn Rodenbaugh- 400, 4x400
Nelson King- 4x400
Dalton Wicht- 4x400
Hotel Rooms
Comfort Suites-
West Omaha 2500 S 192nd Avenue Omaha, NE 68130
(402)991-3885 , (402)991-3886
Room 1- Harrington/Stein
Room 2- McNeel/ Medjo
Room 3- Hope/ Ray
Room 4- Caspar/ Collins
Room 5- Bahe/Zavala
Room 6-Larosa/Witt
Girls
Room 7- Heidi Cooper/ Morgan Urbanski/Gabby Stump/ Nathalie Brambilla
Room 8- Kelsey Ritchie/ Michaela Stump/ Kelsey Placke
Room 9- Madison Bahe/ Kylie Broich/ Karsen Sears/ Treaunna Hughes
Room 10- Taryn Mayfield/ Whitney Brown/Sierra Holliday
Boys
Room 11- Jadyn Rodenbaugh/ Tanner Lierman/ Mitch Fisher
Room 12- Payton Stein/ Dalton Wicht/ Riley Schliep/ Nelson King
Week Agenda
Friday
3:45 Meeting Old Gym
Medals/ Qualifier/ Packet Info
Light Practice
Monday
3:45 Meeting Old Gym
Regular Practice
Tuesday
12:10-1:30 Practice
Wednesday
12:10-1:30 Practice
6:00- Team Meal (State Qualifiers/Seniors)- Location-TBA
Thursday
12:00- 1:15 Pre-meet
6:30- Depart for Burke
10:30 Bed Check
11:00 Lights out
Friday
Breakfast
1:00 Depart for Burke
3:00 Field events/ 3:30 Running
8:05 Last running event
9:00 Dinner at Hotel (Catered meal)-Hy-Vee, 1000 S 178th St, Omaha, NE 68130
Saturday
6:30- Breakfast
7:15 1st Van Depart
8:00- Rest of vans Depart
8:30 Field Event/ 9:30 Running
Friday Athletes/ Events
3:00- High Jump- Payton Stein
3:00- Girls Long Jump- Karsen Sears
3:30- Pole Vault- Kelsey Ritchie
3:30- 4x800- Heidi, Kylie, Nathalie, Madi
4:45- 110H- Tanner Lierman
5:05- 100- Gabby, Karsen
5:45- 400- Jaydn Rodenbaugh
6:00- Triple Jump- Riley Schliep
6:25- 3200- Whit Brown, Mitch Fisher
7:25- 300 Hurdles- Michaela Stump, Tanner Lierman
8:05- 200- Karsen Sears, Gabby Stump
Saturday Athlete/Events
9:30- 800- Madi Bahe
10:45- 4x100- Trea, Gabby, Morgan, Karsen
11:00- Girls Triple Jump- Taryn Mayfield
12:15- 110 Hurdles- Tanner Lierman
12:30- 100- Karsen Sears, Gabby Stump
12:55- 400- Jaydn Rodenbaugh
1:45- 1600- Madi Bahe
2:55- 300 Hurdles- Michaela Stump
3:00- High Jump- Kelsey Placke
3:10- 300 Hurdles- Tanner Lierman
3:25- 200- Gabby Stump, Karsen Sears
3:55- 4x400